Książki

tuktuk-okladkaKiedy w 2013 roku Robb Maciąg jechał do Nepalu, by pokazać dzieciom z małej szkoły na końcu świata kreskówki z Bolkiem i Lolkiem, a także przygody Reksia, nie myślał, że ten projekt rozwinie się w znacznie dłuższą i ciekawszą przygodę. W 2015 roku, jadąc na indyjskim skuterze trasą wzdłuż świętego Gangesu, tworzył jednoosobowe kino objazdowe i w ciągu miesiąca wyświetlał polskie kreskówki, gdzie tylko się dało.I właśnie o tym jest ta książka.

Trasa przejazdu liczyła dwa i pół tysiąca kilometrów, prowadziła wzdłuż Gangesu, a środkiem lokomocji był zdezelowany skuter, choć pierwotnie miała nim być motoriksza… Po drodze samozwańczego animatora polskiej kultury czekało mnóstwo niespodzianek, spotkań, interesujących ludzi, miejsc, rozmów i krajobrazów.
A przede wszystkim czekały na niego dzieci, żywiołowo reagujące na przygody rysunkowych braci i łaciatego psa. Ta książka jest fascynującą, szczerą, nielukrowaną relacją z jego wyprawy. Zobacz Indie oczami zakręconego outsidera, który próbuje je poznać i zrozumieć, a także wniknąć w ich naturę głębiej, niż jest w stanie zrobić to turysta. I poczuj radość z tego spotkania.

Robb Maciąg ma niesamowitą zdolność skracania dystansu. W trakcie podróży nie pozuje na wielkiego odkrywcę, białego „bwana” w korkowym kapeluszu. Zamiast tego po prostu zanurza się w świecie z szeroko otwartymi oczami, traktując wszystkich spotkanych ludzi jak przyjaciół. Uczmy się tej postawy, warto.

Tomek Michniewicz
henryka-sytnera-wakacje-na-dwoch-kolkach-b-iext24814415- „Henryka Sytnera Wakacje na Dwóch Kółkach” to nie tylko książka o tematyce rowerowej. Można powiedzieć, że w najmniejszej części jest to historia rowerowa. Tak naprawdę jest to historia pełna emocji, wspomnień i magii, opowiadająca o tym jak ważne jest oddawanie się swojej pasji, przełamywanie barier i granic. Tak bowiem należy określić masową akcję propagowaną od 1970 roku przez Henryka Sytnera, dziennikarza radiowej Trójki.To za jego sprawą, w ciężkich latach dla kraju (komunizm, stan wojenny, przemiany polityczne) młodzież siadała na rowery (często pożyczane od kogoś, popsute, albo własnoręcznie składane) i nie patrząc na ograniczenia, kontrole, przepustki i pozwolenia – pedałowała przed siebie, w poszukiwaniu ciekawych historii, aby potem poświęcić dalszą część swoich wakacji – na tworzenie kroniki z wyjazdu … I czekanie na telegram, a w późniejszych latach – telefon, od pana Henryka, który oferował im w zamian zwieńczenie akcji – przygodę życia, czyli wakacje na dwóch kółkach – wyjazd z grupą najlepszej trzynastki za granicę. W czasach kiedy coś takiego nikomu się nawet nie śniło!
- Tysiąc szklanek herbaty to najnowsza książka opowiadająca o spotkaniach, wspaniałej życzliwości i gościnności ludzi mieszkających wzdłuż tego historycznego szlaku. Ksiązka wydana jest w trochę innej formie „niż zwykle” i dzięki temu udało się wspaniale wyeksponować fotografię. Blog z tej podróży znajduje się TUTAJ  Strona poświęcona książce znajduje się TUTAJ  (sierpień 2012 – ponad 5000 sprzedanych egz) Książka dostępna także jako audiobook. Podróżnicza książka roku festiwalu MadiaTravel Książka wyróżniona w konkursie Magellana

Książka nagrodzona Travelerem National Geographic 2012!

- Podręcznik Przygody Rowerowej. Książka pełna opowiadań z drogi (9 różnych autorów), kilku opisów fantastycznych tras rowerowych i wszystko to co przyda się przed i w trakcie wyjazdu.Jak się wyspać, jak się umyć itp, a wszystko to pod trochę prześmiewczym tytułem „podręcznika”. (Wiosna 2013 – ponad 3000 sprzedanych egz)
Poza-utartym-szlakiem- Autorów jest aż siedemnastu, a każdy z nich ma inny sposób na poznawanie świata i opowiadania o nim. Dlatego czasem jest śmiesznie, a czasem poważnie. Niektórych z nich poznaliście na Peronie Czwartym, ale i tak książkowe opowieści Was zaskoczą. Robb Maciąg przygotował tekst o Pakistanie, i choć już o nim nieraz pisał i opowiadał, to znów niejednego powinien zaskoczyć. Andrzej Muszyński daje nam natomiast nieco refleksyjną lekcję podróży po rubieżach Ukrainy i Rosji. W zbiorze pojawia się też akcent kolejowy: peronowy naczelny Grzegorz Król pisze o tym jak ciekawa jest nuda, gdy płynie się barką przez Sudan. Więcej o książce TUTAJ

Rowerem w stronę Indii (roboczy tytuł: Świat jest pełen dobrych ludzi) to książka podobna w treści i duchu do Tysiąca szklanek herbaty. Tym razem jest to opowieść o południowej drodze do Indii i jej mieszkańcach. Nie ma tu zbyt wielu opisów zabytków lecz tradycyjnie już obfituje w opisy spotkań z muzułmańską życzliwością, hinduskimi kolorami i wielkimi górami.

Strona poświęcona książce znajduje się TUTAJ

(Wrzesień 2012 – ponad 4000 sprzedanych egz)

„Moją pasją jest wyciąganie ludzi z domów” – mówi Marek Tomalik, duch opiekuńczy tej książki, a potem – wraz z jej autorami – porywa nas w długą podróż przez drogi i bezdroża kontynentów. Pieszo, konno, traktorem, dwupłatowcem, rowerem, motocyklem czy niesamowitą pakistańską ciężarówką. Na lądzie, w powietrzu, pod wodą… Bohaterowie to ludzie zarażeni bakcylem przygody, nietuzinkowi, otwarci na świat, pełni dobrej energii i fantazji. W pasjonujący sposób opowiadają o najpiękniejszych, najdziwniejszych i najgroźniejszych zakątkach Ziemi oraz o swych najbardziej „pojechanych podróżach”. Robb jest autorem jednego opowiadań.
Rowerem przez Chiny … (roboczy tytuł: Ptak Złotego Wiatru) to opowieść o samotnej podróży prze Chiny i półwysep Indochiński. Jest to wyjątkowa książka gdyż pisana była w wyjątkowej sytuacji. Nagły rozwód stał się impulsem do samotnej podróży. Jest to książka bardziej psychologiczno podróżnicza niż reportażowa.Strona poświęcona tej książce znajduje się TUTAJ(ponad 8000 sprzedanych egzemplarzy)
Rowerem. Antologia literatury polskiej.Zebrane i przygotowane przez Kazimierza Mrówkę.Obok B. Prusta i Pita Blamy .. .Robb we fragmentach Ptaka Złotego Wiatru czyli pierwowzoru Rowerem przez Chiny …
Tutaj Robb popełnij jedno z opowiadań, które ukazało się w National Geographic Traveler

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Or

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-Spam Quiz: