Ruiny i ludzie

Nie wiem skąd to się bierze, ale gdy patrzy się na śmierć ludzi, taką w TV, przy okazji wojny czy trzęsienia ziemi, to wydaje się czymś strasznym, ale odległym.

W tym samym czasie, upadek/zniszczenie ruin, wydaje się czymś olbrzymim. Czymś epokowym. Czymś co porusza wyobraźnię ludzi. Nawet ostatnio, przy okazji trzęsienia ziemi w Nepalu, więcej było zdjęć zniszczonego Katmandu niż czegokolwiek innego.

Może to dlatego, że życie jest takie krótkie i z czasem wszyscy umieramy, a te ruiny dają nam poczucie czegoś dłuższego, niby-wiecznego. Może człowiek wierzy, że zabytki są wieczne? Ponad epokowe? Inaczej niż te 60+ lat ludzkiej egzystencji. Nie wiem. Może to właśnie o to chodzi.

PODOBNE:  Zielona Sukienka i Małgośka Szumska

Wiem na pewno, że wojna domowa w Syrii zawsze mnie poruszała. Byliśmy tam tylko raz i to przez miesiąc, ale wspomnień ludzkiej życzliwości mamy na lata. Najpierw było powstanie przeciw Asadowi. Zdjęcia ofiar i ruiny cytadeli w Allepo. Setki zabitych dotykało świadomości, a jedna cytadela czegoś więcej. Jakby duszy. Lub czegoś głębiej.

Teraz ISIS wyrzyna ludzi w tej samej Syrii. Gwałcą, mordują, palą, kamieniują, wieszają i odcinają głowy. I to jest syf absolutny. Terror wykraczający po za ludzką empatię. Ci mordercy i wykolejeńcy skarżą się nawet, że ludzie odpowiedzialni za kolejne samobójcze zamachy bombowe wpuszczają znajomych po za kolejnością!

I nagle. Kilka dni temu, dociera do nas wszystkich wiadomość, że ISIS zdobył Palmirę. Miejsce, które znamy choć byliśmy tam przez chwilę. Nasz kolega Ben oznacza nas we wpisie na fesie, przeglądamy zdjęcia z Palmiry i dociera do nas, że to się dzieje na prawdę, że tego zaraz nie będzie, że to wszystko będzie tylko pyłem jak cały ten świat.

PODOBNE:  Midsomer czyli Pierwszy Dzień Lata

Ale to był kiedyś fajny kraj ….

Zapisz się do naszego newslettera

Instagram

Instagram

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Or

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-Spam Quiz: