Dlaczego na Sylwestra odpalamy fajerwerki?

… no właśnie. Choć każdy z nas je zna, niejeden odpala co roku z okazji nadejścia kolejnego roku, ilu z nas (Was) wie, jak narodziła się ta wyjątkowo głośna i huczna tradycja.

Oczywiście z Chin, ale po kolei.

Dawno, dawno temu, gdy Chińczycy świętowali koniec roku przez dwa (DWA!) tygodnie, spotykali się całymi rodzinami przy stole i zajadali się różnymi, świątecznymi smakołykami, nawiedzał ich ogromny stwór Nian i niszczył, palił i zabijał wszystko i każdego kto stanął mu na drodze. Nian był dość pancerny i na prawdę ogromny i ludzie niewiele mogli mu zrobić.

Pewnego razu, ludzie odkryli, że Nian boi się hałasu i zaczęli używać bębnów by go odstraszyć, ale wciąż było to za mały hałas by ich uratować. Zaczęli więc palić bambus, który, gdy płonie, pęka z trzaskiem przypominającym strzał petardy. Hałas był już większy, trzymał Niana dłużej z dala od ich wiosek, ale wciąż za mały by ich uratować.

PODOBNE:  Warsztaty "Dookoła Świata"

I tak, krok po kroku, Nowy Rok po Nowym Roku, wymyślili wreszcie fajerwerki, których huk i błysk trzyma Niana z dala od ich domów po dziś dzień. Tradycja rozeszła się po całym świecie i dzień nie ma już miejsca, gdzie nadejście Nowego Roku nie było by świętowane petardami i fajerwerkami.

Jedyną różnicą jest tylko to, że Chińczycy przeganiali Stary Rok (czyli legendarnego Niana) a my, tym samym hałasem witamy Nowy. Ot, taka niewielka różnica. najważniejsze, że od kiedy wymyślono fajerwerki, nikt już Niana nie widział. Pewnie siedzi skulony w jakiejś jaskini lub na dnie morza i pozwala nam zapomnieć o wszystkich porażkach i niepowodzeniach minionego roku.

O Nianie, tradycjach noworocznych i innych rzeczach dotyczących Chin, możecie się nauczyć na naszych warsztatach chińskich. Chiński Nowy Rok, już 28 stycznia. Doskonały powód by spotkać się warsztatach.

PODOBNE:  Sunny i Chińskie Starocie

Zapisz się do naszego newslettera

Instagram

Instagram

Jeden komentarz

  1. Marzec 21

    Przyznam szczerze, że tej historii nie znałem wcześniej. Bardzo ciekawa, szkoda że nikt o tym nie mówi. Świetny blog, pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Or

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-Spam Quiz: